Remont zabytkowej elewacji ASP w Warszawie

W 2011r. odbył się konkurs na koncepcję architektoniczną Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Projekt nowego budynku w zamierzeniu miał być subtelny i mało inwazyjny ze względu na wymagania historyczne starej części miasta oraz zabytkowy charakter gmachu ASP. Przodkiem dla dobrej koncepcji był wykonany w 2008r. projekt budowlano-wykonawczy remontu elewacji zespołu budynków ASP przy ul. Spokojnej.
Niemłody obiekt (1907r.) zaprojektował Juliusz Dzierżanowski (inne źródła podają Władysława Kozłowskiego). Pierwotnie budynki działały niezależnie jako Miejski Zakład Izolacyjny, Zakład Dezynfekcyjny i Zakład Miejski Spalania Śmieci. W 1925r. połączono je tworząc Miejskie Zakłady Sanitarne działające do końca wojny. Po wojnie działkę wraz z ocalałymi budynkami (zakład izolacyjny i spalarnia z kominem uległy zniszczeniu) przejęły Wojewódzkie Zakłady Sanitarne. Pralnia i zakład dezynfekcyjny obsługiwały warszawskie szpitale, a w przerobionej spalarni, palono odpady medyczne.
W 2005r. miasto przekazało zdewastowany budynek ASP. Sukcesywnie modernizowany budynek doczekał się również remontu elewacji. Głównymi złożeniami inwestycji było doprowadzenie obecnego stanu elewacji do wyglądu maksymalnie zbliżonego do pierwotnego, wykorzystując i ratując użyte przy budowie oryginalne rozwiązania i materiały, wprowadzenie zabezpieczeń chroniących istniejące elementy budynków przed destrukcyjnym działaniem środowiska, wprowadzenie zmian związanych z dostosowaniem obiektu do nowej funkcji i nowych przepisów jak najmniej kolidujących z pierwotnym wyglądem obiektu oraz pokazanie na fragmentach elewacji „zapisanej historii”.